Luborzyca – działania w projekcie

Lis 27, 2017 | KKS, Niedzielny Obiad

Seminarium „Usługi społeczne oparte na wartościach chrześcijańskich”

W dniu 10 października 2017 r. uczestniczyliśmy w seminarium pt. „Usługi społeczne oparte na wartościach chrześcijańskich”, które prowadziła Pani Magdalena Szydło. Spotkanie odbyło się wspólnie z KKS Poręba Żegoty. Łącznie uczestniczyło w nim 19 seniorów. Podczas pobytu w Porębie Żegoty mieliśmy okazję odwiedzić „Galerię Drzewią” u rodziny Góreckich oraz zobaczyć prace kowala, garncarza, kołodzieja, a także prace z dziedziny koronkarstwa, bibułkarstwa, rzeźby itp. Właściciel galerii poinformował nas o możliwości skorzystania z warsztatów artystycznych, organizowanych dla dzieci i dorosłych. Obejrzeliśmy również piękną kolekcję zegarów z różnych okresów historycznych – małe, duże, wiszące, stojące, bogato zdobione.

Film „Dwie korony”

11 listopada 2017 r. pojechaliśmy do kina KIJÓW na seans filmowy. W tym dniu obejrzeliśmy „Dwie korony” – film o życiu świętego Maksymiliana Maria Kolbe. W projekcji uczestniczyło 20 osób. Seniorzy byli zadowoleni z filmu, który był fabularyzowanym dokumentem.

Niedzielny Obiad

15 listopada 2017 r. odbył się w siedzibie Rodziny Kolpinga w Luborzycy „Niedzielny Obiad”. Wprawdzie nie była to niedziela, ale nie było żadnej przeszkody, aby przygotować w tym dniu świąteczny obiad. W uroczystym posiłku brali udział uczestnicy projektu oraz zaproszeni goście – Wójt Gminy pan Marek Jamborski, Radny Powiatu Krakowskiego Włodzimierz Tochowicz, proboszcz parafii w Luborzycy ksiądz Tadeusz Majcher oraz Przewodniczący Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce Pan Robert Prusak. Obiad odbył się w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, a po nim uczestniczyliśmy jeszcze w projekcji spektaklu pt. „Rycerz Niezłomny”, celem porównania z filmem o Maksymilianie Kolbe. W czasie dyskusji okazało się, że bardziej podobała nam się wersja teatralna.

Szkolenie „Opiekun osób starszych”

Dwie osoby z KKS Luborzyca uczestniczyły w 40-godzinnym szkoleniu „Opiekun osób starszych”, który ukończyły i otrzymały zaświadczenie uprawniające do świadczenia tych usług.

Podsumowując powyższe działania, na podstawie rozmów z uczestnikami projektu, seniorzy byli bardzo zadowoleni z udziału w projekcie. Twierdzili, że chętnie skorzystają z kolejnych, jeśli będzie taka możliwość. Padały słowa – „siedzę w tym pustym domu sama”, „nie mam do kogo się odezwać”… Dotychczas nikt się nimi nie interesował, a udział w projekcie bardzo ich dowartościował i nie czują się osamotnieni.

Sama jestem seniorem, ale patrząc na ich zadowolone i uśmiechnięte twarze było mi bardzo miło, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie.

Marianna Jasiówka, KKS Luborzyca

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020.