Kolpingowski Klub Seniora „Klub Celtycki” w Krakowie

Gru 1, 2017 | KKS

KKS „Klub Celtycki” w Krakowie działa przy Stowarzyszeniu Rodzina Kolpinga „Klub Celtycki” na terenie Dzielnic Prądnik Czerwony i Prądnik Biały od 2013 r. Klub powstał w wyniku realizacji projektu „Lokalny Senior-Aktywny Europejczyk”, którego celem była aktywizacja edukacyjna i społeczna osób 60+ mieszkańców Dzielnic Prądnik Czerwony i Prądnik Biały. Początkowo KKS skupiał około 15 osób.

Główne obszary działań KKS „Klub Celtycki” to:
a) edukacja seniorów
b) aktywizacja społeczno-kulturalna
c) integracja międzypokoleniowa.

Od 2013 r. KKS prowadzi w ramach tych obszarów takie działania jak: kursy językowe dla seniorów, grupę teatralną seniorów amatorów, współpracę seniorów z Domami Dziecka na terenie Krakowa. Z najciekawszych rezultatów należy wymienić: przygotowanie i przedstawienie 4 przedstawień teatralnych: „Matka” wg J. Szaniawskiego, „Moralność Pani Dulskiej” wg G. Zapolskiej, „Uciekła mi Przepióreczka” wg S. Żeromskiego, „Czerwony Kapturek”. W ramach współpracy z Domami Dziecka seniorzy przygotowali przedstawienie „Czerwony Kapturek” dla dzieci, zrobili zbiórkę odzieży. Ponadto w ramach działań aktywizujących seniorzy uczestniczą w pielgrzymkach Drogą św. Jakuba na terenie Małopolski, promują wiedzę o szlakach jakubowych w Polsce. W ostatnich 4 latach zorganizowano 4 takie pielgrzymki Małopolską Drogą św. Jakuba.

KKS jest dla seniorów przestrzenią aktywności, rozwoju osobistego, rozwoju nowych pasji, zainteresowań, nawiązywania nowych kontaktów społecznych i towarzyskich. Działania senioralne w ramach Klubu rozwijają się, ponieważ seniorzy – założyciele Klubu zapraszają do udziału w wydarzeniach swoich bliskich, sąsiadów, przyjaciół. Obecnie Klub prowadzi działania dla około 50 seniorów 60+ na terenie obu Dzielnic, w ostatnich 4 latach zrealizował 5 projektów finansowanych z ASOS, FIO. Oferta Klubu się rozwija, nowe osoby dołączają do Klubu, jak również zapisują się do Stowarzyszenia jako formalni członkowie.

KKS „Klub Celtycki”