Seniorska Rodzina

Gru 14, 2017 | KKS, Niedzielny Obiad

„Życie jest piękne, gdy się żyć umie – gdy jedno serce drugie rozumie”… i gdy otwiera się na drugiego człowieka.

Różni jesteśmy i ta różnorodność jest wszechobecna i potrzebna, ponieważ pozwala się uzupełniać, generować pomysły, konstruktywnie się spierać, po to żeby powstawało coś pożytecznego, dobrego.

Nie ma takiej siły środowisko senioralne. Zmęczone trudami życia, chorobą, osamotnieniem – izolacja nie zamierzona i nie zasłużona.

Problem jednak został dostrzeżony i w ramach Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych, zrodził się projekt „Kolpingowski Program Wsparcia Seniorów” – „Niedzielne Obiady”, obejmujący również wydarzenia kulturalne, takie jak kino czy teatr.

Dlaczego Niedzielne?

Nie trudno zauważyć, że jest to dzień szczególny, kiedy to najczęściej po wyjściu z Kościoła wraca się do pustego mieszkania z mieszanymi uczuciami. Tęsknota wciska się boleśnie za czymś, co było sensem życia. Dalej żyć trzeba, więc coś się „upichci”, ale bez przyprawy jaką jest żywe słowo, człowiek z ciepłym blaskiem oczu – potrawa nie ma smaku.

Wolontariusze KKS Chełmek ten projekt wdrożyli w życie, zajmując się stroną organizacyjną i dwukrotnie zrealizowaliśmy zadanie – integrację przy stole w Zajeździe „Józstach” oraz ucztę kulturalną w kinie „Bagatela”.

Było wspaniale, radośnie. Wspomnienia, opowiastki, śpiew i rozmowy złożyły się na miłą atmosferę. Warto było za ten promienny uśmiech. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że wymiar materialny nie jest najważniejszy, ale bycie razem.
Seniorzy, którzy nie uczestniczyli do tej pory w działaniach Klubu już są z nami. Odnajdują to, czego im w życiu codziennym brakowało, i o to w tym wszystkim chodzi.

Ta cenna inicjatywa znalazła oddźwięk w wielu miejscowościach w Polsce. Myślę, że i u nas ma szanse kontynuacji. Istnieją rzeczy, o które trzeba zabiegać, bo wartości są o wiele głębsze.

Wolontariuszka Marianna Sitek
Kolpingowski Klub Seniora Chełmek